0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 18.

Takarmány-kiegészítők = több tej, hatékonyabb termelés

Minél több farmer fektet be magas minőségű genetikába, annál inkább nő a nagyon magas minőségű takarmányozás jelentősége. A jövedelem szinte minden esetben növelhető! Számos kísérlet és gyakorlati tapasztalat mutatja, hogy megfelelő takarmány-kiegészítők használatával megbízható módon javul a jövedelmezőség.

Kipróbált módszerek:

– Hosszabb a tehenek hasznos élettartama, így a nevelési és takarmányozási befektetések nagyobb arányban térülnek meg. A hosszabb termékeny élettartam függ az évenkénti egy borjú világrahozatalától is. A takarmány-kiegészítők e cél eléréséhez is segítséget nyújtanak.
– A takarmányköltségek csökkentésének legjobb módja a megfelelő takarmány biztosítása a legköltséghatékonyabb módon. Ez több tejet nyújt megetetett takarmány kilónként, de jobb egészségi állapotot is, például kevesebb a lábprobléma, kevesebb a tőgygyulladás.

A termékenység vitaminja

A hosszabb hasznos élettartam alacsony selejtezési arányhoz és magas termékenységhez kötődik. Senkinek sem áll módjában olyan tehenet tartani, amely nem tenyészthető. A rendszeres elléshez segíthet a béta-karotin.
Ez a növényi színanyag a tehenek termékenységi vitaminja. A petefészkekben halmozódik fel, részt vesz az ösztrogén és a progeszteron hormonok szintézisében, melyek szükségesek a peteéréshez és az embrió megóvásához. Világszerte elvégzett kísérletek mutatják, hogy a táplálék megfelelő béta-karotin szintje növeli a vemhesülési arányt és csökkenti a vetélések számát. Kísérleti eredmények mutatják, hogy a béta-karotinnal kiegészített takarmánnyal etetett tehenek ivarzása szembetűnőbb volt (a gazda vagy inszeminátor által könnyebben észrevehető) és a fogamzás is biztosabb. Az első termékenyítésre vetített vemhesülési arány egy franciaországi tehenészeti telepen 40%-kal nőtt a kiegészítő béta-karotinnal etetett teheneknél. A két ellés közti idő 27 nappal csökkent és a laktációs tejtermelés 400 kg-mal nőtt

A kiegészítés mindig tanácsos, mert ez az életbevágóan fontos karotinoid napjaink takarmányaiban általában nem megfelelő szinten található meg. Például a kukoricaszilázs béta-karotin szintje elenyésző. A legtöbb fűszilázsban sem éri el a termékenységhez optimális mértéket (1. ábra).
A takarmányadag ideálisnál alacsonyabb szintje gyakran nehezen azonosítható ivarzással jár. Az eredmény egy elmaradt termékenyítés. Csak egy elmulasztott ivarzás 21 nap veszteséget jelent a tejtermelés kezdete szempontjából. Minden olyan nap kb. 10 € megtakarítást jelent, amellyel a két ellés közti idő csökken.
Sajnos, nem ez az egyetlen kár. Számos ivarzás elmulasztása egyébként teljesen jó tehenek kivágásához vezethet. Az USA-ban, egy 2007 évi adatgyűjtés alapján a modern tejelő tehenek 26%-át termékenységi problémák miatt vágják le. Ráadásul az inkorrekt selejtezés csökkenti a genetikai előrehaladás lehetőségét. A megfelelő béta-karotin kiegészítés egyet jelent a termékenységgel és az egészséggel, így az állatjólét is javul. Más feljegyzett előnyök: több rendszeres ovuláció, jobb magzati egészségi állapot, kevesebb visszamaradt magzatburok. A béta-karotin egyéb előnye a borjúnál jelentkezik, bizonyos mennyiség a kolosztrumon keresztül közvetlenül az utódhoz jut, így az ellenállóképesebb fiatal állatok elkerülhetik azt a félelmetes életkezdetet, amely hasmenéssel párosul.

Az E-vitamin életbevágó szerepe

A veszteségek másik oka az egyébként termékeny tehenek olyan egészségi problémája, mint pl. a tőgygyulladás. A tőgygyulladásos esetek visszaszorításának egy természetes adalékanyaga az E-vitamin.
Ennek a vitaminnak az ellés előtti, és közvetlenül az ellés utáni optimális szintje javítja az immunrendszer tőgygyulladásokkal szembeni ellenálló képességét, az ilyen esetek arányának akár 80%-os csökkentésével. A klinikai és szubklinikai masztitisz napjainkban is a tejtermelés egyik legnagyobb jövedelemcsökkentő tényezője. A komoly probléma elleni harcban a takarmányadagok E-vitamin kiegészítése igazoltan hatékony és költséghatékony eljárás (2. ábra).

A megfelelő mennyiségű E-vitamin a tőgygyulladásban érintett időtartam hosszát akár 50%-kal is csökkenti a teheneknél. Mindezeken felül, magasabb E-vitaminszintek mellett kevesebb a tőgyödéma és alacsonyabb a szomatikus sejtszám.
Szintén világos előnyökkel jár a tejelő tehenek takarmányának biotinnal való megerősítése. Az USA-ban és Európában végzett öt kísérlet eredménye azt mutatja, hogy a biotin kiegészítés (20mg/nap/tehén) több, mint 2 kg-mal növelte a tejtermelést, még akkor is, ha ezek a tehenek már 36 kg-ot adtak (3. ábra).
A glükóz a tejtermelés fő energiaforrása, a biotin pedig a májban történő glükózszintézis kulcsösszetevője. Igaz, hogy a bendőmikróbák előállítanak bizonyos mennyiségű biotint, de modern tanulmányok azt mutatják, hogy a nagy termelésű tehenek pozitívan reagálnak az afeletti mennyiségre.


Ez annak a ténynek tudható be, hogy a tehenek természetes biotin szintézise csökken, amikor nagy adagban magas energiatartalmú abraktakarmányokat etetünk. Ezért éppen azok a tehenek állítanak elő kevesebb biotint, amelyeknek nagyobb szükségük van rá. A biotin alapvető komponense a keratin és a zsírok szintézisének is, építőköve az erőteljes szarvaknak és masszív körmöknek, mely körmök nagyszerű eséllyel támogatják a nagy termelésű tehenek optimális életteljesítményét.
Világszerte egymástól függetlenül elvégzett kísérletek eredményei igazolják, hogy csak napi 20 mg biotin szignifikáns mértékben csökkenti a közönséges köröm rendellenességek előfordulási arányát. A sántaság megelőzése a biotin használatának nem csak gazdasági előnye, hanem állatjóléti is.

Enzimek tejelő teheneknek

A tejelő tehenek takarmányozásában használt enzimek radikális innovációt jelentenek és paradigmaváltást igényelnek. Jelenleg csak egyetlen tejelő tehenek részére engedélyezett, bendőben működő enzim létezik. A Ronozyme RumiStar egy tiszta amiláz készítmény, amely segít a lassan fermentálódó kukoricakeményítő emésztésének a bendőbe való eltolásával.
Ez többletenergiát szolgáltat a cellulózbontó baktériumok szaporodásához és így a bendőben történő rostemésztést is javítja (4. ábra).


Észak-Amerikában és Európában végzett kísérletek megmutatták, hogy a Ronozyme RumiStar-nak megvan a képessége a bendőbeli keményítőhasznosulás javításához.
Ez a tulajdonság különösen a laktáció első 150 napjában jelentkező energiahiányt enyhíti. Az extra energia lehetőséget nyújt a tehénnek a kritikus hiányállapotból való gyors felépülésre. Az eredmény: az állatok nem robbannak le, hanem elérik a célt, az optimális takarmányozási hatékonyságot. Minél több tömegtakarmányt hasznosít hatékonyan a tehén, annál több lehetőség adódik a takarmányköltség csökkentésére! Végül is, az adag energiájának 50–75%-a származik a kukoricaszilázs és a kukorica által adott keményítőből. Kísérletek igazolják, hogy a RumiStar átlagosan 1,5 kg, maximálisan pedig 3,6 kg többlet tejet eredményez tehenenként naponta, a takarmányfelvétel emelkedése és a bendőre kifejtett negatív pH-emelkedés nélkül (5–6. ábra). Ez a hatékonyság szignifikáns emelkedése.

Esszenciális olajok

Az eubiotikumok az emésztőrendszer egészségi állapotának javításához használt takarmány-kiegészítők új skáláját jelentik monogasztrikusoknál, de a bendő mikroflóráját is kedvezően befolyásolják. Esszenciális olajok precíz keveréke kísérletileg igazoltan előnyös tejelő tehenek, valamint húsmarhák adagjaiban. takarmánykeverők magas fehérjeáraknak való kitettségében. Mielőtt továbblépnénk, nézzük meg, hogy mik is ezek az alkalmazott esszenciális olajok. Teljesen természetazonos molekulák, növényekben előforduló aromaanyagok, mint a thymol, eugenol, limonene és vanillin. Többük évszázadok óta használatos az emberi és állati gyógyításban is. Némelyiknek valódi étvágygerjesztő hatása van, de a tudomány úgy találta, hogy a több takarmány felvételére való bátorítás mellett sokkal fontosabb szerepük is van. Ez a képesség segít a teheneknek többet kihozni a táplálékból. Kísérletek mutatták, hogy bizonyos esszenciális olajok on-top adagolva átlagosan napi 1,5 kg-mal növelik a tejtermelést. A bendőflóra megfelelő szabályozásával akár 7%-kal nőhet a tejtermelés, ami 10:1 arányú megtérülést eredményez a Crina Ruminants etetésekor.
Esszenciális olajok kiegészítő etetésével a beltartalom csökkenthető anélkül, hogy a termelés változna. A fehérjebontó baktériumok működésének specifikus gátlásával a bendőben történő fehérjebomlás üteme csökkenthető. Így több by-pass fehérje származhat az olcsóbb alapanyagokból is, nagyobb teret engedve az alacsonyabb ár eléréséhez a takarmány formulázásakor. Másképp nézve, az esszenciális olajok segítenek a takarmánykeverők magas fehérjeáraknak való kitettségében.
Mielőtt továbblépnénk, nézzük meg, hogy mik is ezek az alkalmazott esszenciális olajok. Teljesen természetazonos molekulák, növényekben előforduló aromaanyagok, mint a thymol, eugenol, limonene és vanillin. Többük évszázadok óta használatos az emberi és állati gyógyításban is.
Némelyiknek valódi étvágygerjesztő hatása van, de a tudomány úgy találta, hogy a több takarmány felvételére való bátorítás mellett sokkal fontosabb szerepük is van. Ez a képesség segít a teheneknek többet kihozni a táplálékból. Kísérletek mutatták, hogy bizonyos esszenciális olajok on-top adagolva átlagosan napi 1,5 kg-mal növelik a tejtermelést. A bendőflóra megfelelő szabályozásával akár 7%-kal nőhet a tejtermelés, ami 10:1 arányú megtérülést eredményez a Crina Ruminants etetésekor.
Ráadásul, az esszenciális olajokat kapó tehén tejének karbamid szintje kísérletileg igazoltan csökken. Másképp szólva, az esszenciális olajok gátolják a bendőbaktériumok azon típusának szaporodását, amelyek az értékes aminosavakból veszteségnek számító ammóniát termelnek (2. táblázat).

Az esszenciális olajok jobb összhangot jelentenek a bendő energia és fehérje lebontása között. A tehén szénhidrát- és fehérjehasznosítása javul. Ez jobb egészségi állapotot eredményez és végül több tejet azonos mennyiségű takarmányból, amivel jövedelem állítható elő.
Valamennyi fent említett komponens (karotinoidok, vitaminok, enzimek és esszenciális olajok) különleges és innovatív takarmány-, valamit egészségjavító termék. A tejelő tehén életteljesítményének növelése e takarmány-kiegészítők használatával az első lépés a hatékony, fenntartható és jövedelmező tejtermelés felé.
 

Forrás: